Ministerstwo Finansów od dawna zapowiada rewolucję w stawkach VAT. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 2019 roku. Na czym będą polegać? Czy uwzględnią obniżki dotychczasowej stawki? Wyjaśniamy.

Obowiązujący w Polsce system stawek VAT jest mocno rozbudowany, a przez to – skomplikowany. W związku z tym, że zależy od prawidłowego przyporządkowania towaru / usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, ustalenie odpowiedniej stawki stanowi spore utrudnienie dla przedsiębiorców. Wszystko ma się zmienić od 2019 roku – wówczas zaczną obowiązywać od dawna zapowiadane zmiany w ustawie o VAT.

Wysokość stawki VAT zależna od klasyfikacji CN

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od 2019 roku mają obowiązywać ujednolicone stawki podatku VAT – na podstawie nowej matrycy. Będzie to wiązać się z przejściem z klasyfikacji statystycznej (PKWiU) na nomenklaturę scaloną (CN).

Przejście na klasyfikację CN może spowodować obniżkę stawki VAT tylko na wybrane produkty. Część produktów może natomiast zostać objętych wyższą niż do tej pory stawką VAT. Wszystko zależy od tego, jak dany produkt zostanie sklasyfikowany według nomenklatury scalonej.

Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić poprawność stawki VAT

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, to przedsiębiorca odpowiada za wybór stawki VAT – na podstawie klasyfikacji PKWiU. Nie może liczyć na indywidualną interpretację – są one wydawane warunkowo.

Rewolucja w stawkach VAT ma wiązać się także z możliwością potwierdzenia przez podatnika stawki poprzez Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Dzięki temu przedsiębiorca będzie miał pewność, że zastosowana przez niego stawka podatku jest prawidłowa.

Klasyfikacja CN – czy to dobry pomysł?

Chociaż uzależnienie stawek podatku VAT od klasyfikacji CN wprowadzi pewne zamieszanie, eksperci podkreślają zasadność wprowadzenia takich zmian.

Nomenklatura scalona jest:

  • bardziej szczegółowa niż klasyfikacja PKWiU
  • stosowana w handlu międzynarodowym.

Jej wprowadzenie pozwoli organom podatkowym walczyć z nadużyciami w kwestii stosowania obniżonych stawek podatku lub zwolnień z VAT. Przedsiębiorcom zaś pozwoli uniknąć konsekwencji związanych z nieprawidłowym doborem stawki VAT nakładanej na konkretny produkt lub usługę.

Nie będzie zmian dotychczasowych stawek podatku?

Ministerstwo Finansów zapowiada jednocześnie, że przejście na klasyfikację CN nie będzie miało związku z obniżką aktualnie obowiązujących stawek.  Planowane jest utrzymanie stawek na dotychczasowym poziomie: 23%, 8%, 5%. Obniżki nie wchodzą w grę, ponieważ nie pozwala na to obecna sytuacja makroekonomiczna i budżetowa. System podatkowy nie generuje dochodów w takiej wysokości, aby można było podjąć decyzję o obniżce VAT-u.